MATERIÁLY POUŽITÉ K VÝROBĚ OBUVI
Přidáno: 12.09.2013 21:45:10 CEST Počet shlédnutí: 1590
12 Září 2013
V tomto krátkém článku Vám predstavýme vše, co potřebujete vědět o obuvi, její označení, její materiálovém složení, typech podešví av neposlední řadě o výrobních způsobech obuvi.

Kůže (Useň) OSTATNÍ MATERIÁLY
TEXTILNÍ MATERIÁLY
VRCH ( Vrchový Materiál ) PODŠÍVKA ( Vnitřní Materiál ) PODEŠVE ( Spodkové Materiál )
Useň ( Kůže )
Nejčastěji používaný materiál s ideálními vlastnostmi pro výrobu obuvi . Používané materiály - hověziny, vepřovice , koziny , koniny, teletiny , reptilie . Useň je prodyšná , měkká , má velmi dobré absorpční schopnosti a je schopna se přizpůsobit individuálnímu tvaru nohy . Rozeznáváme několik základních druhů usní :
Hladká useň - Má jemně strukturovaný povrch s malými póry , který může být zpracován v matu nebo lesklém provedení .
LAKOVANÁ useň - Useň s hladkým a vysoce lesklým povrchem , který je docílen lakovou úpravou usně . Její povrch je velmi choulostivý na mechanické poškození , chemické vlivy , promočení a mráz .
NUBUK - Je useň broušená po líci . Podkategorií je tzv. . " psavý nubuk " , který nechává i po velmi jemném kontaktu prstů nebo jiných předmětů na líci stopy odstranitelné dalším přetřením nebo překartáčováním .
Velur ( " semiš " ) - Je useň broušená po rubu , vlas zůstává na povrchu , lidový název je semiš . Je méně náchylný na poškození než nubuk .
Spodkové useň - Je druh usně , která se používá na výrobu podešví pro společenskou obuv. Je velmi citlivá na vlhko a nerovný povrch.
Povrstvená useň - Povrstvená useň je useň , jejíž lícová vrstva je opatřena tenkým , např. . polyuretanovým nánosem . Tím je dosažena zvýšená životnost a snadnější údržba materiálu , používá se např. . pro sportovní obuv .
NENÍ dokonalejším MATERIÁL PRO BOTY , JAKO JE KŮŽE .
Kůži lze natáhnout a tvarovat , aby dobře pasovala . Zároveň si však udržuje tvar , prodyšnost a své další charakteristické vlastnosti. Kůže je zkrátka nej a dosud nikdo nevynalezl žádný jiný materiál, který by se jí vyrovnal .
TEXTILNÍ MATERIÁL
TKANÉ / NETKANÉ - používá se na lehčí , často letní nebo domácí obuv. Nejaktuálnějším povrchovým materiálem na bázi textilu je streč , který poskytuje dostatečné pohodlí pro nošení . Tento materiál je prodyšný , snadno se udržuje a má dostatečnou trvanlivost a odolnost
SYNTETICKÉ MATERIÁLY
PVC , PU , PRYŽ - Plasty , koženky , Poromery - tyto materiály svým vzhledem často připomínají useň , ale jejich vlastnosti nedosahují kvality přírodních usní - prodyšnost , absorpce , přizpůsobivost . Je vhodné je kombinovat s prodyšnými podšívkami , novými , rychle se prosazujícími materiály z PVC a PU . Nové možnosti v barevnosti a tvarování inspirují pro vznik nových výrobkových skupin, zejména v mladé módě. Vedle již zmíněných vlastností , které jsou přínosem pro vzhled obuvi , je dalším jednoznačným argumentem pro jejich používání nízká cena .
Poromer - Jsou syntetické usně , které se svým vzhledem i fyzikálními vlastnostmi podobají přírodním usním . Jsou velmi jednoduché na údržbu a péči.
PRYŽ ( GUMA ) - Má podobné vlastnosti jako plastové materiály , používají se na speciální pracovní ochrannou obuv.
KOMBINOVANÉ MATERIÁLY
Používají se zejména u sportovní obuvi , kde umožňují nekonečné barevné a střihové inovace.
VODPRIEPUSTNÁ MEMBRÁNA - Tento speciální materiál zajišťuje vodonepropustnost a prodyšnost obuvi (např. GORE - TEX ) . Používá se zejména u turistické a sportovní obuvi
Podešvi
Podešve jsou nejvíce namáhány spodkové díly , které přicházejí do styku s povrchem , po kterém se pohybujeme . Mají chránit nohu před chladem , horkem, nerovností terénu , před ostrými předměty apod. .
Usňovou - Její typickou vlastností je změna barvy ( ztmavnutí ) , zvláště při trvalejším vystavení účinkům slunečních paprsků . Je vhodná jako obuv taneční, manažerská . Při každodenním dlouhodobém nošení je nutná oprava . Vhodné jsou kombinace s pryžovými dílci na nášlapné části .
PRYŽMOVÁ ( GUMOVÝ) - Je pružná , vhodná do každého počasí , snadno se udržuje . Nejlehčí forma - Styropor - použití u domácí obuvi
SYNTETICKÁ - Je pružná , snadno se udržuje , vůči opotřebení středně odolná , v obtížném terénu klouže .
VÝROBNÍ ZPŮSOB
Způsob, jakým je spojen spodek obuvi se svrškem , výrazně ovlivňuje funkci a údržbu obuvi.
BOTY lepením - Nejčastěji používaná technologie , kdy je spodek obuvi ke svršku připevněn lepením . Pevnost lepeného spoje může být negativně ovlivněna promáčením nebo propocením obuvi , při neopatrné chůzi může dojít k mechanickému uvolnění lepeného spoje ( zakopnutí ) .
BOTY flexiblová - Obuv vyrobená tímto způsobem je velmi pohodlná , lehká , ohebná ( flexibilní ) s efektním prošívaným okrajem . Zvýšená ohebnost je dána tím , že vršek obuvi je přišíván přímo ke spodku bez nutnosti použití napínací stélku . Nevýhodou obuvi je její omezená vodonepropustnost , která je daná právě přišitím svršku ke spodku . Proto je tato obuv určena především do suchého prostředí . Při zvýšené vlhkosti může dojít k promáčení obuvi .
OBUV S PŘÍMO tvářeným spodkem - Spodek obuvi je ke svršku připevněn lisováním , vstřikováním nebo odléváním . Takto je vyráběna především obuv sportovní a obuv pro volný čas . Kvalita spoje i samotného spodku obuvi je dána použitým materiálem.
BOTY RÁMOVÁ - Spojení spodku se svrškem je provedeno nepřímo přišitím k obšívacímu rámu . Spojení vršku a spodku obuvi tímto způsobem je velmi pevné a odolné .